Op 26 februari kwamen werkgevers en vakbonden bij elkaar voor de tweede cao-onderhandelingsronde. De sfeer was nog steeds vriendelijk, maar er zijn geen duidelijke stappen gezet in de onderhandelingen.
Een van de voorstellen van werkgevers is om de salarisbetaling van een vierweekse verloning om te zetten naar een maandverloning. Daarom heeft FNV Spoor tussen de eerste en tweede onderhandelingsronde een uitvraag gedaan om te peilen hoe de werknemers in de Railinfra hier tegenover staan. Uit de mini-enquête blijkt:
Argumenten (tegen & voor, op volgorde van belangrijkheid):
Voor de onderhandelingen hebben werkgevers de voorstellen van vakbonden bekeken, samengevoegd en voorzien van een eerste reactie. In de vergadering hebben ze deze voorstellen aan de vakbonden gepresenteerd. Onder de titel 'De branche aantrekkelijker maken're benoemden werkgevers drie belangrijke thema’s:
FNV Spoor vindt deze doelen belangrijk. Maar wij denken dat niet alles via de cao geregeld kan worden.
Werkgevers hebben nog geen loonbod gedaan en geen mening gegeven over de looneisen van de vakbonden. Hun reactie op de voorstellen van de FNV baart ons zorgen. Lees hieronder en oordeel zelf.
FNV-voorstel | Reactie werkgevers |
Minimumuurloon naar € 16 brengen. | Werkgevers vinden een verhoging bespreekbaar, maar € 16 is volgens hen te hoog. Ze komen hier later op terug. |
Compensatiedag bij bereikbaarheidsdienst op een erkende feestdag, ook als er geen oproep was. |
Werkgevers twijfelen of dit invloed heeft op het recht op een vrije feestdag. Ze onderzoeken hoeveel extra compensatiedagen dit zou opleveren. |
Vaste vergoeding van € 300 per week voor iedereen met bereikbaarheidsdiensten. | Werkgevers vinden dit bespreekbaar vanuit 'eerlijkheid'. Ze willen ook naar de ORT kijken, maar hebben nog geen concreet voorstel. |
Ouderenbeleid: ook toegankelijk maken voor deeltijdwerkers. | Werkgevers willen dit niet in de cao opnemen, maar per persoon bekijken. Ze vinden dat deeltijdwerkers al genoeg hersteltijd hebben. |
Invoering van de zwaarwerkregeling (RVU). | Werkgevers willen dit niet in de cao regelen, maar per persoon bekijken. |
1 mei (Dag van de Arbeid) als betaalde vrije dag voor vakbondsleden. | Werkgevers vinden dit niet passen bij hun wens om de productiviteit te verhogen. |
Automatische Prijscompensatie (APC). | Onbespreekbaar. |
Pensioenopbouw over bereikbaarheidsvergoeding en meetellen voor vakantietoeslag. | Onbespreekbaar. |
Betaalde reisuren, die niet binnen de 160 uur arbeid vallen, pensioengevend maken. |
Onbespreekbaar. |
We blijven ons inzetten voor een eerlijke cao en zullen deze punten opnieuw bespreken in de volgende onderhandelingsronde.
De derde onderhandelingsronde vindt plaats over drie weken, op 19 maart. We zullen werkgevers vragen om hun voorstellen nader toe te lichten en met een loonbod te komen. Daarnaast zullen we inhoudelijk reageren op hun voorstellen. We houden de moed erin en verwachten met goede argumenten de standpunten van werkgevers positief te beïnvloeden tijdens de volgende onderhandelingsronde. Het FNV-onderhandelingsteam is supergemotiveerd om het best haalbare resultaat te bereiken!