Op 11 maart was de vierde ronde van de cao-onderhandelingen in het streekvervoer. Deze ronde is nu voorbij. Op 24 maart is de laatste geplande onderhandelingsronde. Er moet nog veel gebeuren om een akkoord te bereiken. De werkgevers moeten nu met een nieuw voorstel komen. Wij doen ons best om onze wensen daarin terug te zien. Als het aan ons ligt, gaan we zo snel mogelijk terug bij jou. Of er dan een goed voorstel ligt, weten we nog niet.
Je hebt via onze liveblog kunnen lezen dat de partijen tijdens de vierde onderhandelingsronde verder uit elkaar zijn gegaan. Dit kwam door een discussie over de nieuwe Regeling Vervroegd Uittreden (RVU). Volgens de wet moeten we een speciale regeling maken voor zware beroepen. Dit kost extra tijd. De werkgevers willen dit onderwerp niet meenemen in de cao-onderhandelingen. Dat is een probleem. Als we na een cao-akkoord geen oplossing vinden, is er vanaf 1 januari 2026 geen RVU meer. De huidige regeling, zonder de aanpassing voor zware beroepen, mag dan niet meer worden gebruikt. Dit kan grote gevolgen hebben.
Wij hebben voorgesteld om de huidige RVU te laten bestaan als er geen nieuwe afspraken komen. Dan zou de regeling alleen gelden voor personeel met een rooster. Op die manier blijft er altijd een regeling bestaan die voldoet aan de afspraken tussen het kabinet en de vakbonden. De werkgevers waren verrast door ons voorstel en kwamen met een tegenvoorstel. Zij willen de huidige RVU (niet roostergebonden) alleen behouden voor rijdend personeel. Maar dat mag alleen als er verslechteringen komen, zoals:
De werkgevers zeiden eerst dat ze extra geld nodig hadden om de kosten van de bestaande leeftijdsregelingen te dekken. De vakbonden waren het hier niet mee eens. De afspraken die we al hadden in de cao zijn financieel door jullie, onze leden, gedekt. Daar mag niet van worden afgeweken. Het werd voor ons duidelijk dat de werkgevers de nieuwe regel voor zware beroepen gebruiken om te bezuinigen op de bestaande regeling.
Wij hebben de werkgevers gezegd dat een akkoord met zulke verslechteringen nog ver weg is en dat blijft zo. Tijdens de vorige (derde) onderhandelingsronde hadden we afgesproken ons te richten op de belangrijkste onderwerpen en verder te praten over de prioriteiten van beide partijen. Maar in plaats van deze afspraak te volgen, kwamen de werkgevers nu met een aantal verslechteringen, zoals hierboven genoemd. Dit betekent dat wij als vakorganisaties ook onze oorspronkelijke voorstellen weer op tafel moeten leggen. Daardoor lijkt het verschil tussen wat de partijen willen groter te worden.
We blijven ons best doen om in de volgende ronde vooruitgang te boeken, maar alleen op een paar belangrijke onderwerpen. De werkgevers moeten nu met een voorstel komen. We willen je niet langer laten wachten. Daarom gaan we binnenkort het land in om van je te horen wat er volgens je moet gebeuren.
Om een goede cao af te spreken, hebben wij jouw steun nodig. Onze beste steun is als je lid wordt van de FNV. Als FNV-lid sta je sterker en heb je meer invloed op de uitkomst van de cao-onderhandelingen. Samen met jou en alle andere FNV-leden kunnen wij opkomen voor betere arbeidsvoorwaarden, zodat jij en je collega's krijgen waar jullie recht op hebben.
Of maak een collega lid en verdien een tientje!